Narozen 28. 10. 1953 v Jičíně.

Žije a tvoří v Holicích ve východních Čechách.

Frantisek Juracka

Vždy se zajímal o uměleckou tvorbu a od 12ti let navštěvoval ateliér uměleckého keramika z Chvaletic. Jeho zájem se však později upíná na grafiku a malování, a začíná vytvářet svá první díla. Jeho umělecká činnost se soustředí především na grafiku, kresbu, malbu, ale také na knižní ilustrace. František Juračka je autorem sci-fi povídek, pohádek pro děti. Lidé z různých koutů světa obdivují jeho talent na výrobu dřevěných hraček (zejména pro motoricky a mentálně retardované děti). Zabývá se průmyslovou grafikou a designem, za pomocí kombinované vlastní techniky a postupy, vytváří z keramiky různé plastické mosaiky, objekty, plakety. Většinou s vlastními glazurami. 

Má za sebou nespočet samostatných autorských výstav v České republice. Dále pak společné výstavy v USA, Japonsku, Kanadě, Belgii, Holandsku. Jeho díla mají své zastoupení v soukromých sbírkách zejména v Německu, Švédsku, Hongkongu.

Autor tří světově unikátních betlémů - všechny jsou nyní vystaveny na biskupství Církve československé husitské v Hradci Králové. Největší pohyblivý keramický betlém na světě vyroben ze zvláštní druhy hmoty mezi porcelánem a keramickou hlínou. Jeho délka je 265 cm, šířka 105 cm a výška 200 cm. Betlém zdobí celkem 220 figur, z toho 60 pohyblivých, celkově však více jak 1000 keramických dílů. Druhý ze zmiňovaných tří je menší keramický kruhový betlém - je odlišný, ale stále unikátní hrající 12 koled. Výška stojen 180 cm a průměr kruhového betlému je 100 cm. Poslední Juračkovo betlémské dílo - keramické kruhové hodiny, keré půlhodiny a celé hodiny oznamují patřičným počtem úderů. Hodiny jsou stejných rozměrů jako menší betlém.

 

  • Betlem_Frantisek_Juracka
  • Boubelka_Frantisek_Juracka
  • Breh_Frantisek_Juracka
  • Egyptska_hlava_Frantisek_Juracka
  • Kerata_Frantisek_Juracka
  • Kocour_Frantisek_Juracka

Chcete zakoupit nějaké z autorových děl či obdržet osobní pozvání na vernisáž? Kontaktujte nás!